3-6 YAŞ ÖLÜM KAVRAMININ ANLATILMASI    27/10/2015 06:50:43

Çocuklar ölüm konusunda zannettiğimizden daha meraklıdırlar. Onlara ölümü hangi yaşta nasıl anlatacağınızı ve nasıl anlatmamanız gerektiğini bilmenizde yarar var. İşte başlıca doğru ve yanlış anlatımlar:

Ölüm hepimizin er ya da geç karşılaşacağı bir gerçek. Bu gerçek, biz yetişkinleri ürkütüyor, korkutuyor ve düşüncelere sevk ediyor. Biz yetişkinlerde bu tarz derin izler bırakan ölüm hadisesi ya da ölüm düşüncesi kim bilir çocukların dünyasında nelere sebep oluyor?

3-6 YAŞ

3 yaşından sonra çocuklar ölümü yavaş yavaş merak etmeye ve ölüm hakkında soru sormaya başlarlar. “Ölüm ne demek?”, “Ölenler nereye gider?” gibi sorular sorabilirler. Bu yaşın çocukları ölen kişinin bir zaman sonra geri geleceğini düşünürler. Çizgi filmlerde düşen kahramanın yeniden kalkması gibi ölenin de yeniden geleceğini hayal ederler. Bu çocuklara ölüm Cennet olgusu ile birlikte anlatılabilir. “Ölen kişiler çok ama çok güzel olan cennete giderler. Cennette camdan, çikolatadan evler bulunur. Kocaman parklar ve lunaparkalar vardır. Sütten, meyce suyundan havuzlar, denizler vardır. Cennete gidene Allah her istediğini verir.” tarzında bir açıklama yapılabilir. Bu açıklama çocukları rahatlatacaktır.

Şimdi de özellikle bu yaş döneminde çocukların söyleyebilecekleri muhtemel cümlelere değinelim ve bunlara verilebilecek cevapları görelim.

“Ben ölmek istemiyorum”

Çocuklar bazen bu cümleyi söyleyebilirler. 3-6 yaş çocuklarına illa da öleceklerini söylemek gereksizdir. Bunun yerine onlara şöyle denilebilir: “Ben de küçükken ölmek istemiyordum. Zaten çocuklar ölmek istemezler. Hep anne-babalarının yanında kalmak isterler.”

“Dedem geri gelecek mi?”

Bu soru karşısında, “Cennet çok güzeldir. Bu yüzden oraya gidenler geri gelmek istemezler. Hani sen parka gittiğinde gelmek istemiyorsun ya onun gibi işte. Ama biz cennete gittiğimizde dedeni görebiliriz.”şeklinde bir açıklama yapılabilir.

“Ben de ölüp Cennet’e dedemin yanına gitmek istiyorum!”

“Öyle, cennete gitmek kolay değil. Çoook ama çok sevap biriktirmen gerekiyor. Sevapların iyiliklerin birikip bir sürü olunca o zaman sen de cennete gidebilirsin.” açıklaması genelde çocuklar için yeterlidir. Bu açıklama ile çocuklar iyiliğe yönlendirilmiş olurlar ve cennete gitmenin iyi insan olmakla ilgili olduğunu hafiften kavrarlar.

“Dedemi neden toprağın altına koydunuz. Üşür orada!”

Bu soru karşısında ise şu cevabı verebiliriz: “Ölenler toprağın altına konur. Toprağın altında cennete giden gizli yollar ve kapılar vardır. Onlar o kapılardan geçerek cennete giderler. Cennette ise üşüme olmaz.”

DOĞRULAR

Vefat durumlarında 3 yaşından itibaren çocuklar cenaze törenlerine katılabilirler. Ancak ölümün devamlı konuşulduğu ortamlarda kalmaları, ağıtlara yaslara tanıklık etmeleri doğru değildir. Bu nedenle çocuklar yasa boğulmamış cenazeye katılmalı ancak gözyaşının bol olduğu ve ölüm olayının anlatıldığı ortamlardan uzak tutulmalıdır. Ta ki 12 yaşına kadar.

Ölüm olayından sonra çocukla ölümü konuşmak, ölen kişi hakkındaki duygularımızı onunla paylaşmak doğrudur. Çoğu kimse ölüm hakkında konuşmanın çocuğa zarar vereceğini düşünür. Doğru olan çocuğa hissettiklerini sormak, kendi duygularımızı onunla paylaşmak ve ondan gelen soruları cevaplamaktır. Eğer bunu yapmazsak çocuk ölümün kendisinden gizlenen kötü bir şey olduğu kanısına varır ve ölüme karşı aşırı tepki gösterebilir.

YANLIŞLAR

Çocuklara söylenen kimi cümleler çeşitli psikolojik sorunlara ya da içinden çıkılması zor durumlara yol açabilir.

“Allah yanına aldı.”

Eğer çocuk ölen kişinin nerede olduğunu sorduğunda çocuğa “Allah onu yanına aldı” demek çocuğun Allah’a kızmasına sebep olabilir. Çünkü O sevdiği bir kişiyi almış ve geri vermemektedir.

“Uzun bir uykuya daldı”

Ölüm hakkında sorulan sorulara bu şekilde cevap verilirse çocuklar uykudan korkabilirler. Uyudukları zaman öleceklerini düşünebilirler.

“Uzaklara gitti”

Bu cümle karşısında ise çocuklar genelde anne-babalarına aşırı bağlanmaya başlarlar. Onların kendisinden ayrılmasını istemezler. Çünkü uzaklara gittiğinde öleceğini düşünürler.

“Yaşlandığı için öldü.”

Çocuklar ölen kişinin niçin öldüğünü sorduğunda bu cevap verilirse bu sefer çocuklar yaşlanmaktan korkarlar. Bazı çocuklar büyüyüp yaşlanmamak için yemek yemeyi bile kesebilirler.Diger Makaleler
Anne Baba ve Çocuk İletişimi   15/04/2016 14:54:51
Çocuk ve Ekran    04/04/2016 13:09:06
Çocuğunuzdan Mektup Var   04/04/2016 13:01:22
Çoklu Zeka Nedir?    08/02/2016 16:22:03
SOSYAL BECERİLERİ DESTEKLEME OYUNLARI   11/12/2015 16:40:01
Tablet ve Akıllı Telefonların Çocuklara Kaybettirdikleri   03/12/2015 16:19:22
BUNLARI BİLİYOR MUSUNUZ ?   26/11/2015 12:01:01
TAVSİYE EV OYUNLARI   11/11/2015 12:09:58
Tırnak Yeme Nedenleri ve Öneriler   05/11/2015 14:29:19
Çocuğu cinsel istismardan korumak için neler yapılabilir?   04/11/2015 09:28:58
Kullanıcı Adı
Parola
 
2021-2022 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI 2.DÖNEM KAYITLARIMIZ DEVAM ETMEKTEDİR. LALEBAHÇESİ ANAOKULU:)


Oyun,çocuklar için bir ihtiyaçtır.Çocuğun gelişiminin ilk adımlarını ve eğitim hayatının temelini oluşturur.Zeka ve akıl oyunları ise çocukların zihinsel performanslarını arttırmak üzere geliştirilmiş materyallerdir.


Çocukların yaşlarına uygun onlara ev işleri verilmelidir. bu sayede sorumluluk duyguları gelişir.


ÇOCUĞUNUZA YETERİNCE ZAMAN AYIRDIĞINIZI DÜŞÜNÜYOR MUSUNUZ?
En iyi şekilde zaman ayırabiliyorum.
Daha fazla zaman ayırabilirim.
Ona ayırdığım zaman kesinlikle yeterli değil.
Aktif Ziyaretçiler : 14
Bugun Gelen : 84
Toplam Gelen : 3989754
Copyright © Özel Serik Lalebahçesi Anaokulu
Akçaalan Mah. 4243 Sok. Serik / Antalya
(0242) 722 20 80 - (0530) 235 29 57