DİKKAT GELİŞTİRİCİ OYUNLAR    22/12/2022 08:14:26

DİKKAT GELİŞTİRİCİ OYUNLAR

 

 

 

Son yıllarda hepimiz dikkat dağınıklığı yaşayan çocukların sayılarının arttığının farkındayız. Malum uyarıcılar çok fazla ve bir sürü farklı sebepleri de mevcut... Okul öncesi çocuklarınızla oynayacağınız minik oyunlar çocuklarınızın dikkat toplama becerilerini geliştirirken aynı zamanda keyifli zaman geçirmenize de yardımcı olacaktır. Eminim siz de çocuğunuzun bu tür bir sorunu varsa başkalarından duymak istemezsiniz. Unutmayın gözlemleriniz çok önemli!

 

Yaş Grubu: 4-5-6  yaş

Nasıl Oynanır: Anne/baba farklı tiplerdeki oyuncakları çocuğun görebileceği şekilde masa üzerine yan yana sıralar. Oyuncakların fiziksel özelliklerini genelden detaylara doğru ifade söyler (Ben yuvarlağım,  üzerimde kırmızı bir gömlek, sesim var vb.) Çocuk hangi oyuncak olduğunu bulur. Daha sonra bunu çocuk yapar ebeveyn cevap verir.

 

Yaş Grubu: 4-5-6 yaş

Nasıl Oynanır: Çocuğun/çocukların arkasını/arkalarını dönmesi istenir. O arkasını döndüğünde ebeveyn çeşitli sesler çıkartır (kâğıt buruşturma,

cama vurma, tahtaya vurma …) ve bunların tahmin edilmesi istenir. Daha sonra aynı şeyi çocuk dener.

 

Yaş Grubu: 5-6 yaş

Nasıl Oynanır: Ebeveyn bir hikâyeye giriş cümlesi söyler (çok

yağmurlu bir gündü, sabah erkenden uyandım. vb). İkinci cümleyi çocuk ekler, üçüncü cümlede sıra tekrar ebeveyne geçer ve sıra ile hikayeye devam edilir.

 

Yaş Grubu: 4-5-6 yaş

Nasıl Oynanır: Çocukla birlikte yere uzanılır ve rahatsız olmuyorsa gözlerini kapatmaları istenir (itiraf etmeliyim çoğu kapadık deyip yandan bakıyor). Daha sonra çevreden gelen sesleri dikkatlice dinlemeleri istenir ve duydukları sesleri (insan sesi, trafik sesi, musluktan damlayan su sesi, saat sesi…) tanımlamaları istenir.

 

Yaş Grubu: 4-5-6 yaş

Nasıl Oynanır: Çocuğun önünde seçilen eşyalar masanın üstüne yerleştirilir. Bu işlem bitince çocuğun arkasını dönmesi istenir. Çocuk arkasını döndüğü sırada bir eşya saklanır. Çocuk saklanılan eşyayı tahmin etmeye çalışır. Minik ipuçları verilerek yardımcı olunabilir.

Yaş Grubu: 3-4-5-6 yaş

Nasıl Oynanır: Evdeki terliklerin hepsi karışık bir şekilde ortaya konarak bir dağ oluşturulur. Sonra çocuktan terlik çiftlerini bulup yerine koymaları istenir. Bu oyunu 4-6 yaş ile değiştirerek de oynayabilirsiniz. Şöyle ki, onlara bu terlik dağının içinden bir terliği anlatabilir, bulmasını isteyebilirsiniz. Örneğin; kırmızı bir terlik, mavi çizgileri var, yeşil… var..

 

Yaş Grubu: 5-6 yaş

Nasıl Oynanır: Çocukla karşı karşıya oturtulur. Üç dakika kadar üzerimizdeki giysileri inceleyeceğimiz söylenir. Daha sonra sırt sırta dönülür ve giysilerle ilgili sorular sorulur.

Örn: benim çoraplarımdaki çiçekler ne renkti? Benim terliğim var mıydı? vb.

 

Yaş Grubu: 4-5 yaş

Nasıl Oynanır: Çocuktan bir renk düşünmesi istenir. Ebeveyn çevrelerinde bulunan nesnelerin renklerini göstererek çocuğun aklındaki rengi tahmin etmeye çalışırlar. Sonra roller değiştirilir ebeveyn bir renk tutar, çocuk bunu tahmin etmeye çalışır. Her yarışmacının üç hakkı vardır.

 

Yaş Grubu: : 4-6 yaş

Nasıl Oynanır: Balonlar şişirildikten sonra üzerlerine dört duyguyu ifade eden çizimler yapılır (Gülen yüz, ağlayan yüz, şaşkın yüz, korkmuş yüz). Sonra balonlar yan yana yerleştirilir. Anne/baba çeşitli durumlar anlatarak önce kendi duygusunu anlatan yüzü seçer daha sonra da çocuk kendi duygusunu dile getiren yüzü seçer. Daha sonra çocuk anlatır… Örn: Oyuncaklar toplanmadığı zaman ben kendimi  balon gibi hissediyorum. Sen kendini nasıl hissediyorsun? Şeklinde sorular yöneltilebilir. Aynı etkinlik okunan bir hikaye ile de yapılabilir.

 

Yaş Grubu: 4-6 yaş

Nasıl Oynanır: Poşetin içine çocuğun günlük hayatında gördüğü hatta kullandığı eşyalar o görmeden konulur. Daha sonra çocuğun gözleri kapattırılır ve torbadaki eşyaları tek tek elleyip tanıması istenir.

 

Yaş Grubu: 3-6 yaş

Nasıl Oynanır: Oyunculardan birisi ya da anne baba çocuklara iki harfli bir hece verir.

Örneğin ‘’Pa’’. Çocukların kendilerine verilen 2 dakikalık sürede ‘’Pa’’ ile başlayan 3 ya da 5 kelime bulması beklenir. Pantolon, Pazar, para, paça, palyaço gibi. Hedeflenen kelime sayısını bulan çocuk bir puan kazanır.

 

Yaş Grubu: 3-6 yaş

Nasıl Oynanır: Oyunculardan biri aklından bir hayvan tutar. Diğer oyuncu/lar tutulan hayvana dair sorular sorar. ‘’Kaç ayaklı?’’, ‘’Ne yer?’’, ‘’Nerede yaşar?’’, ‘’Ne renktir?’’gibi. Verilen cevaplara göre oyuncunun tuttuğu hayvan tahmin edilmeye çalışılır. Oyun bu şekilde sıra ile devam edilir.

 

Yaş Grubu: 4-6 yaş

Nasıl Oynanır: Oyunculardan birisi herhangi bir türde bir kelime söyler, sırayla diğer oyuncular da o kelimenin son harfiyle başlayan aynı türde (örneğin; hayvanlar, bitkiler, kız isimleri…gibi) kelimeler türetilir.

 

Yaş Grubu: 4-6 yaş

Nasıl Oynanır: Çocuğun önüne kendisinin veya evinizin küçük eşyalarından birkaç tane bırakın. Bunları bir süre gözlemlemesine izin verin. Sonra bir mendille gözlerini kapatın ve önüne koyduğunuz eşyalardan bir tanesini saklayın. Hangisini sakladığınızı, eliyle yoklayarak bulmasını isteyin.Diger Makaleler
DEPREM İLE İLGİLİ EBEVEYNLERİN DİKKAT ETMESİ GEREKEN HUSUSLAR   16/02/2023 11:57:40
EVDE ÇOCUKLAR İÇİN RAHATLATICI ÖNERİLER    22/12/2022 08:09:32
Anne Baba ve Çocuk İletişimi   22/12/2022 08:14:01
Çocuk ve Ekran    22/12/2022 08:13:05
Çocuğunuzdan Mektup Var   22/12/2022 08:12:43
Çoklu Zeka Nedir?    22/12/2022 08:13:55
SOSYAL BECERİLERİ DESTEKLEME OYUNLARI   22/12/2022 08:13:47
Tablet ve Akıllı Telefonların Çocuklara Kaybettirdikleri   22/12/2022 08:13:37
BUNLARI BİLİYOR MUSUNUZ ?   22/12/2022 08:13:27
TAVSİYE EV OYUNLARI   22/12/2022 08:12:28
Kullanıcı Adı
Parola
 
Bilgiyi kullanan, bireysel yeteneklerinin yanında akademik, sosyal, ruhsal ve fiziksel olarak gelişmiş; kültür, sanat, spor, yabancı dil gibi dallarda başarılı, geniş bir ufka sahip, değerlerine bağlı, geleceği şekillendirecek fertler yetiştiriyoruz.


Beceri, tutum ve davranışların kazandırıldığı, zihinsel yeteneklerin hızlı bir biçimde gelişip biçimlendiği okul öncesi dönemi eğitimimiz; çocukların zihinsel, duygusal, ruhsal, sosyal ve bedensel gelişimlerini desteklemek üzere temellendirilmiştir.


Öğrencilerimizin sabah kahvaltıları, öğle yemekleri, ikindi ikramları ve tüm ikramlarımız öğrencilerin gelişim dönem özellikleri ve "Helal ve Sağlıklı Gıda" hassasiyeti çerçevesinde hazırlanmaktadır.


ÇOCUĞUNUZA YETERİNCE ZAMAN AYIRDIĞINIZI DÜŞÜNÜYOR MUSUNUZ?
En iyi şekilde zaman ayırabiliyorum.
Daha fazla zaman ayırabilirim.
Ona ayırdığım zaman kesinlikle yeterli değil.
Aktif Ziyaretçiler : 12
Bugun Gelen : 812
Toplam Gelen : 4781998
Copyright © Özel Serik Lalebahçesi Anaokulu
Akçaalan Mah. 4243 Sok. Serik / Antalya
(0242) 722 20 80 - (0530) 235 29 57