ÇOCUKLARA YEMEK YEDİRME SAVAŞI !    22/12/2022 08:14:42

ÇOCUKLARA YEMEK YEDİRME SAVAŞI !

Çocukların yemek yeme alışkanlıkları hakkında genel olarak bütün ebeveynler, özellikle de anneler sıkıntı duymaktadırlar. Bu sebeple, birçok anne anaokulu ile iletişime geçer, sınıf öğretmenlerini uyarır, yemekhane görevlilerini tembihler. Peki bu konu için uzmanlar ve kaynaklar neler diyor, neler öneriyor? Kısaca bir göz atalım.

Çocukları yeni besinlerle tanıştırmak

 

Uzmanlara göre çocukların yeni bir besini kabul edebilmeleri için aynı besini en az 15-16

defa denemeleri gerektiğini biliyor muydunuz? Yani hemen pes etmemelisiniz. Arka arkaya

olmayan denemeler yapmanız faydalı olacaktır. İlk denemenizle ikinci denemeniz arasına 10 gün gibi bir zaman koymanız gerekmektedir.

Şiddetle reddedilen bir yemek söz konusu ise bu yemeği farklı şekillerde pişirmeyi denemelisiniz. Çünkü tat algısında sadece lezzet değil, koku, görüntü ve ilgili besinle yaşanmış önceki deneyim de son derece etkilidir. Örneğin pırasa genellikle zor yenilen bir sebzedir. Kıymalı pırasa ya da zeytinyağlı pırasa yerken zorlanan elbette çok çocuk vardır. Ancak pırasayı az miktarda soğan gibi kullanarak salatanın içine doğradığınızda ya da herhangi bir çorbanın içerisine kattığınızda çocuklar tadını daha rahat kabullenebileceklerdir. Bütün bunları yapmanıza rağmen çocuğunuz ısrarla aynı besini reddediyorsa, o besine muadil olan bir besini kullanmanız da bir çözüm olabilir. Böylelikle çocuk başka bir yemekle aynı besin değerlerini kazanabilir. Bu konuda detaylı ve doğru bilgi edinmek için beslenme uzmanlarından da yardım alabilirsiniz.

Yemekleri eğlenceli göstermek de bir diğer yöntemdir. Eğer ben hiç yaratıcı değilim, aklıma hiç fikir gelmiyor ya da mutfak konularında çok becerikli değilim diyorsanız artık internette kolaylıkla bulabileceğiniz bir sürü örnekler mevcut olduğundan hiç zorluk yaşamazsınız. Eğer görüntünün bu kadar etkisi olur mu diyorsanız bakın Stanford Üniversitesi'nde bir grup çocukla yapılan bir araştırmaya:

Çocuklara aynı besin 2 farklı şekilde sunulmuş. Biri sade olarak, diğeri de

popüler bir fast-food markasının paketi içinde. Çalışmaya katılan küçük çocuklar da dahil olmak üzere markalı paketteki besinin daha lezzetli olduğunu belirtmişler. Yani pazarlama ve beklenti, algılanan tat üzerinde küçük yaştan itibaren etkili. (Kaynak: Center for Health Study).

Buna ek olarak bilmeniz gereken ve belki de aileleri rahatlatabilecek bir diğer bilgi de şudur:

Çocukların dillerinin üzerinde papilla denilen tat alma tomurcukları vardır. Bu tomurcuklar yaşları sebebiyle biz yetişkinler kadar gelişmemiştir. İşte bazı çocukların bazı besinleri yerken midelerininbulanması buna karşılık bizlerin bu besinleri bayıla bayıla yiyor olmamızın sebebi budur. Buradan da anlaşılacağı gibi “Eyvah benim kızım patlıcan yemiyor oysa biz ailecek çok severiz” demek yerine “Ben de küçükken sevmezdim sonradan yemeye başladım muhtemelen kızım da öyle olacaktır” diye düşünerek kendinizi teselli edebilirsiniz.

Bir takım püf noktalar

Çocuğunuzun tabağa koyduğunuz yemek miktarına dikkat edin. Azar azar koymanızda her

zaman yarar var. Böylelikle çocuğun gözünde yemek büyümeyecek, tabağındakileri kolay

bitirebileceği izlenimi oluşacaktır.

Eğer hedefiniz sevmediği bir yemeği yedirebilmek ise, o zaman o yemeğin ardından

sevdiği başka bir yiyeceği yemesine izin vererek bir ödüllendirme yapabilirsiniz.

Yemek alternatifleri sunabilirsiniz ama asla kontrolü tamamen ele geçirmesine izin

vermeyin. Örneğin evde fasulye ve köfte var. Siz fasulye yemesini istiyorsunuz ama çocuğunuz reddediyor. Böyle bir durumda ona seçim yapma şansı tanıyın. “Fasulye ya da köfteden bir tanesini seçebilirsin” deyin. Ancak, asla makarna pişirmeye kalkmayın. Aksi taktirde bir çok kez bu duruma düşmek zorunda kalabilirsiniz ve kendinizi evdeki yemekler dururken yeniden bir şeyler pişirir halde bulursunuz. Bunun yanı sıra çocukların her zaman bu kadar seçim şansı olmayabilir.

Okullarda verilen yemekler bir açık büfe çeşitliliğinde olmadığından, çocuğunuzun da kısıtlı seçenekler arasından seçim yapmasını da öğrenmesi gerekmektedir.

Malzemeleri çocuğunuzla beraber seçip, satın alıp daha sonrasında mutfakta beraber

hazırlarsanız onu da bu sürecin bir parçası yapmış olursunuz. Ve böylece belki de çocuğunuz o sevmediği kerevizin tadına sırf kendi yaptığı yemeğin tadını merak ettiğinden bakacaktır.

Çocuklar kahramanları severler. En sevdiği çizgi film kahramanının resmini alıp buzdolabının üzerine koymaya ne dersiniz? Yanına da “Bugün faydalı ne yedin?” şeklinde bir konuşma baloncuğu hazırlayıp yapıştırın. Her zaman işe yaramasa da çocuğunuzun bakış açısını değiştirmesine yardımcı olabilir.

Çocuğunuzda yemek yeme problemi olduğunu düşünüyorsanız, çocuğun gelişiminde hiç bir aksaklık olmamasına rağmen bu konu sizi şiddetle rahatsız ediyor ise, diğer bütün davranışsal problemlerde olduğu gibi bunda da konu üzerine çok yoğunlaşmamaya gayret gösterin. Çünkü sürekli bu konudan bahsederseniz, hassas noktanızı çocuğa karşı devamlı ön plana çıkarmış olursunuz. Çocuğunuz da duygusal durumuna göre bazı zamanlarda bunu size karşı kullanır.

 

 Diger Makaleler
DEPREM İLE İLGİLİ EBEVEYNLERİN DİKKAT ETMESİ GEREKEN HUSUSLAR   16/02/2023 11:57:40
EVDE ÇOCUKLAR İÇİN RAHATLATICI ÖNERİLER    22/12/2022 08:09:32
Anne Baba ve Çocuk İletişimi   22/12/2022 08:14:01
Çocuk ve Ekran    22/12/2022 08:13:05
Çocuğunuzdan Mektup Var   22/12/2022 08:12:43
Çoklu Zeka Nedir?    22/12/2022 08:13:55
SOSYAL BECERİLERİ DESTEKLEME OYUNLARI   22/12/2022 08:13:47
Tablet ve Akıllı Telefonların Çocuklara Kaybettirdikleri   22/12/2022 08:13:37
BUNLARI BİLİYOR MUSUNUZ ?   22/12/2022 08:13:27
TAVSİYE EV OYUNLARI   22/12/2022 08:12:28
Kullanıcı Adı
Parola
 
Bilgiyi kullanan, bireysel yeteneklerinin yanında akademik, sosyal, ruhsal ve fiziksel olarak gelişmiş; kültür, sanat, spor, yabancı dil gibi dallarda başarılı, geniş bir ufka sahip, değerlerine bağlı, geleceği şekillendirecek fertler yetiştiriyoruz.


Beceri, tutum ve davranışların kazandırıldığı, zihinsel yeteneklerin hızlı bir biçimde gelişip biçimlendiği okul öncesi dönemi eğitimimiz; çocukların zihinsel, duygusal, ruhsal, sosyal ve bedensel gelişimlerini desteklemek üzere temellendirilmiştir.


Öğrencilerimizin sabah kahvaltıları, öğle yemekleri, ikindi ikramları ve tüm ikramlarımız öğrencilerin gelişim dönem özellikleri ve "Helal ve Sağlıklı Gıda" hassasiyeti çerçevesinde hazırlanmaktadır.


ÇOCUĞUNUZA YETERİNCE ZAMAN AYIRDIĞINIZI DÜŞÜNÜYOR MUSUNUZ?
En iyi şekilde zaman ayırabiliyorum.
Daha fazla zaman ayırabilirim.
Ona ayırdığım zaman kesinlikle yeterli değil.
Aktif Ziyaretçiler : 13
Bugun Gelen : 829
Toplam Gelen : 4782015
Copyright © Özel Serik Lalebahçesi Anaokulu
Akçaalan Mah. 4243 Sok. Serik / Antalya
(0242) 722 20 80 - (0530) 235 29 57